20x10x6 cm-es dobozka egy hatalmas szelídgesztenye fa tövében.
Kerecseny határában található a környék talán legszebb dombvonulata, csodálatos panorámát kínálva keletre és nyugatra egyaránt. Így ha erre jársz...
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Gépkocsival érkezők a Nagykanizsa-Pacsa útról, Klilimánnál letérve, vagy a Kis-Balaton felől, Zalaszabartól jövet érik el Kerecseny községet. Ez utóbbi, dombokkal és kanyarokkal tarkított szakasz talán a legszebb.
Vonattal érkezőknek Gelse vasútállomástól a jelet követve érik el a dombhátat, egy majd 4 km sétával.
Bringával a N 46° 38,053' E 17° 1,811' [GCKP+bringával] felől is megközelíthető szinte egyenes földutakon, azonban ezek a cél felé közeledve egyre nehezebben járhatóak, így inkább csak elszánt terepbringásoknak ajánlom ezt a megközelítési módot.
Gyönyörű fekvésű, nyugalmas dél-zalai zsáktelepülés, mely nevét valószínűleg a szláv eredetű kerecet, azaz kercseny, vadászsólyom névből nyerte.
1255-ből ismert az első írásos említése Kerechen formában. Ez egykoron a zalai vár földje volt, melyet IV. László adományozott Atyusz mesternek. A XIV. század elején már kápolnája volt a településnek és a XVI. század utolsó éveiben nemesi kúria és erődítmény is épült. Azonban a török dúlást követően a falu elnéptelenedik, s majd csak a XVII. században épül újjá, de már a ma ismert helyén. A török idők szomorú emléke a településtől dél-keletre, a Harc-földi vízfolyás mellett álló Thury György kopjafa.
A falu legfőbb ékessége a fekvése, a környező dombok kínálta hamisítatlan pannonhát táj. Ennek talán legimpozánsabb példája a település külterületéhez tartozó Török-csapás, s a rajta a Szorosi-hegy, melyről nagyszerű kilátás kínálkozik a környékre, de látszanak a Balaton északi partjának tanúhegyei, és tiszta időben kivehetőek a Varazsd környéki hegység vonulatai is.
Erre a természeti értékre építve alakított ki a település önkormányzata állatparkot és kempinget is.
Dr. Cseke Ferenc (1939-1999)
Középiskolai tanár, Nagykanizsa város díszpolgára. Helytörténész és a turisztika lelkes támogatója, népszerűsítője volt, kinek a nem messze található öröm-hegyi kulcsos ház falán lévő tábla állít emléket.
A debreceni tudományegyetemen szerezett földrajz-történelem szakon diplomát, majd 1975-ben vízföldrajzi tárgykörből doktorált. Tanári pályájának nagy részét a nagykanizsai Dr. Mező Ferenc Gimnáziumban töltötte. Hosszú évekig a Természetbarát Szövetség keretében Dél-Zala turisztikai föltárásában és megismertetésében vállalt szerepet. Az 1980-as évek közepétől a város honismereti mozgalmában tevékenykedett kiadói, kutatószervezői és műemlékvédelmi területeken, mint a Városvédő Egyesület Helytörténeti Bizottságának elnöke. Több munkája megjelent a Nagykanizsai honismereti füzetek című sorozatban magyar, német, angol nyelven, de cikk írója volt a Kanizsa Enciklopédiának is. Szerzője még a Nagykanizsa környéki turisták bibliájának, az 1981-ben napvilágot látott Dél-zalai túraajánlatok című kiadványnak is.
Ládakarbantartások:
2008.05.03 rejtés waneqr
2014. tavasz adoptálhatóvá válik
2014.08.23 ládapótlás peterpan
2016.01.01. új ládika kihelyezve
2020.08.25. karbantartás, új ládika kihelyezve.
2022.03.08. Adoptálta: akarair
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A rétek nagyon szépek, és a P- mentén haladva a nyíltabb kilátású szakaszokról páratlanul vonzó tájak tekinthetők át. A mélyebb völgyekben haldó erdei "utak" most már elképzelhetővé teszik számomra a rettegett "raszputyica" időszak szépségeit a szomszédban...
Gelse felől érkeztünk a piros kereszt jelzésen, ahol a favágók gépei miatt akkora sár volt, hogy azt elképzelni is nehéz. Szerencsére mára már a legnagyobb része kiszáradt annyira, hogy járható volt, néhol viszont le kellett térnünk róla és az erdőn átvágva kikerülni. Miután az út kiért az erdőből, ott már jó volt az út, és a táj is nagyon széppé változott. Szeretem az ilyen dombvidékeket akkor is, ha amúgy semmi különleges látványosság nincs itt. A láda megtalálása után még továbbmentünk délre 600 métert, hogy lefényképezzünk egy régi kőkeresztet (sajnos már csak az alsó része van meg).
A születésnapi túrámon erre bóklászva ezt is sikerült előkotorni. Köszönjük. A láda előtt nem sokkal egy egész rudli nyargalt át előttünk, de szépek voltak!
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
Kerecseny felől sétáltunk a -on. Először a romos ház döbbentett meg, amiben élnek. A kutya az egyik zárt helyiségből vadul ugatott. A következő szakasz a csontok útja volt. A térképen megjelölt útjelző fa nekem betegnek tűnik. Útközben még jó néhány érdekességet fedeztünk fel. A legjobb a szántóföldön lévő sziréna volt.
Jó séta volt. MA pont ilyenre vágytunk.
Hegyen-völgyön gyalogtúra. Klassz hely. Óriási fa.
Amíg tudtunk a fagyott földutakon beautóztunk,aztán dombra fel-völgybe le, iránymenetben a hatalmas fáig. Visszafelé kisebb kerülővel,de már szekérutakon.
Szép panorámás dombvidéki táj.